2/24/2015

Odblaski widoczne z daleka dla pierwszoklasistów

Dziś opiszę bardzo fajną akcję dla dzieciaków. PZU uruchomiło kolejną edycję programu popraw bezpieczeństwo na drogach. Od początku września 450 tysięcy pierwszoklasistów w całej Polsce otrzymało kolorowe odblaski w ramach tej edycji akcji „Odblaskowe Pierwszaki" zorganizowanej przez PZU. Podczas trwania ubiegłorocznej akcji liczba dzieci poszkodowanych w wypadkach samochodowych spadła o ponad 30 procent.
Co roku w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków samochodowych. Co 20-ta ofiara wypadku to dziecko. Po polskich drogach jeździ już ponad 12 min pojazdów. Jednocześnie nakłady na bezpieczeństwo ruchu drogowego nie są proporcjonalne do wzrostu liczby samochodów.

Jak poprawić bezpieczeństwo dzieci poruszających się po drogach? Jedną z propozycji jest program PZU „Odblaskowe Pierwszaki”. Został on zainicjowany rok temu. Tomasz Fili, rzecznik prasowy PZU SA mówi, że „[...] wyniki pierwszej edycji akcji były bardzo zachęcające. W jej trakcie zanotowano znaczny spadek liczby wypadków z udziałem dzieci”.


Dzieci z odblaskami widać z daleka


Jaskrawożółte odblaski sprawiają, że dziecko jest widoczne dla kierowcy z odległości 150 metrów. Jest to odległość, która pozwala kierowcy na wykonanie manewru wymijania, a w razie potrzeby bezpiecznego zatrzymania samochodu jadącego z prędkością nawet 100 km/h. Zeszłoroczna edycja programu zakończyła się dużym sukcesem. Według podinspektora Marka Konkolewskiego z Komendy Głównej Policji liczba wypadków z udziałem dzieci zmniejszyła się w ubiegłym roku o 13 procent, w porównaniu z rokiem poprzednim. W okresie wrzesień - grudzień, czyli w czasie trwania programu „Odblaskowe Pierwszaki”, liczba dzieci-ofiar wypadków zmalała o ponad 30 procent w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Noszenie przez, dzieci odblasków jest w świetle kodeksu drogowego obowiązkowe, ale egzekwowanie tego przepisu napotyka wiele trudności. PZU nie ogranicza się do rozdawania odblasków. „Zależy nam na tym, aby noszenie odblasków stało się dla dzieci czymś naturalnym” – mówi rzecznik PZU. Dlatego ważnym aspektem programu jest edukacja na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci, a także ich nauczyciele mogą wziąć udział w konkursach, w których nagrodą główną jest wyjazd na wycieczkę do Euro Disneylandu.

Możliwości prawne i zapobieganie wypadkom


Ustawa o działalności ubezpieczeniowej daje firmom ubezpieczeniowym możliwość włączenia się w działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. PZU jest jedną z nielicznych firm, które utworzyły fundusz prewencyjny i przeznacza na niego, co roku od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Większość z tych pieniędzy wykorzystywana jest na przeciwdziałanie wypadkom drogowym.

Przesłanki prawne
Art 43 § 2     - Prawo o Ruchu Drogowym
Dziecko w wieku do lat 15 poruszające się na drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz